PZW Gorlice

Polski Związek Wędkarski, Okręg Nowy Sącz, Koło "Miasto Gorlice"
Dzisiaj jest pt 24 paź 2014, 21:28

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Sandacz
Awatar użytkownika

Znalazłem ciekawy artykuł na temat małej retencji w naszym regionie.

http://www.sadeczanin.info/wiadomosci,5 ... bWaxPniKzQ

Osobiście mieszkam bardzo blisko ~1km od lokalizacji zbiornika na Grodnej, działki zostały wykupione dość dawno temu budowa miała ruszyć jakiś czas temu, a została zatrzymana przez ochronę środowiska, a szkoda bo byłby to kolejny zbiornik w okolicy.

http://um.wrotamalopolski.pl/Archiwum/P ... tencja.pdf

Lipień

Koleżanka z pokoju obok robiła projekt do zbiornika Grodna, chyba w 2008roku, ze względu na sprawy własnościowe działek nie uzyskano pozwolenia na budowę, wszystkie decyzje w tym środowiskowa straciły ważność, rdoś ponoć jest przychylny tej inwestycji, melioracje też, tylko trzeba uaktualnić cały projekt no i znaleźć na to pieniądze :D

mała retencja jest dość popularna teraz w przetargach, tylko z tego co słyszę część koncepcji robili "kelnerzy" i sporo zbiorników nie ma sensu istnienia, zawsze panuje jeszcze ogólny bajzel, gminy chcą mieć jakiś poziom wody żeby ktoś się mógł popluskać itd, rozwinęła się turystyka budki z kebabami :D, jak idą pieniądze z UE na tego typu zbiorniki to z zasady muszą one być suche, bez żadnego poziomu piętrzenia, czysto retencyjne, pojawiają się wtedy konflikty, ktoś myśli że w gminie będzie basen a dostaje wygoloną łąkę :D, jeżeli np modernizuje się istniejącą zaporę wyposażoną w elektrownie wodną z funduszy europejskich to nie ma mowy żeby na tej modernizacji mogły czerpać korzyści majątkowe podmioty prywatne, komercyjne jak np tauron :D i się zaczynają prawdziwe jaja
unijne "klapki" polegają na tym : kasa na zbiorniki retencyjne - zero piętrzenia, 1 funkcja przeciwpowodziowa i nic innego,
zawsze się można jakoś dogadać ale niestety polskie urządasy to służbiści z klapkami i prędzej czy później ktoś się rozpruje i zakapuje :D

Pozdrawiam

Sandacz

Z tego co słyszałem to pieniądze są "wstępnie zarezerwowane" na zalew....ale ten za remizą w Stróżach...

Sandacz
Awatar użytkownika

W Grodnej funkcja przeciwpowodziowa jest bez sensu ponieważ tam jest kilka domów w okolicy, a Grodna to mały potok. Raczej chodzi tu o to, że w okolicy są duże problemy z wodą, w tamtym roku była susza i wiele domów miało problem.

Cytat z dokumentu, który załączyłem:

Cytuj:
Zdolność retencyjna zbiornika wynika nie tylko z jego pojemności; poprzez podniesienie
poziomu wód gruntowych w terenach przyległych związane z piętrzeniem - zwiększają się
zasoby wód podziemnych.

Amur

"Anty........." jesteś w temacie, wiesz może coś o takim zbiorniku w Moszczenicy koło Gorlic?
Podobno że dostali kasę?

Sandacz

http://www.malopolskie.pl/Pliki/2012/pr ... -09_w2.pdf

Lipień

Dagen pisze:
"Anty........." jesteś w temacie, wiesz może coś o takim zbiorniku w Moszczenicy koło Gorlic?
Podobno że dostali kasę?

Nie śledzę tego niestety, brałem udział swego czasu w opracowaniu koncepcji paru zbiorników, Gosprzydowa, Trzcianka (coś takiego), Uszew (chyba :p) i jeszcze paru których nie pamiętam, i to na zasadzie dostaje mapę topograficzną, szukam miejsca na oś zapory, liczę dopływ roczny, modeluje fale i redukuje zbiornikiem. Żadnego studium wykonalności, finansowania itp.
Zajmuje się tylko projektowaniem, Moszczenicy projektu budowlanego i wykonawczego na pewno nie robiliśmy, chyba ze robiło to innego biuro projektów niż moje.

Lipień

roberts pisze:
W Grodnej funkcja przeciwpowodziowa jest bez sensu ponieważ tam jest kilka domów w okolicy, a Grodna to mały potok. Raczej chodzi tu o to, że w okolicy są duże problemy z wodą, w tamtym roku była susza i wiele domów miało problem.

Cytat z dokumentu, który załączyłem:

Cytuj:
Zdolność retencyjna zbiornika wynika nie tylko z jego pojemności; poprzez podniesienie
poziomu wód gruntowych w terenach przyległych związane z piętrzeniem - zwiększają się
zasoby wód podziemnych.

dziś a raczej wczoraj przeczytałem temat, podlazłem do koleżanki która robiła projekt i liznąłem trochę wiedzy o Grodnej, pewnie tak jest jak piszesz, chociaż to równie dobrze może być zapis na zachętę, nie wiem ile pojemności przy normalnym piętrzeniu miałby ten zbiornik i czy by wydolił podczas suszy, część zbiorników czysto retencyjnych suchych przy normalnych opadach w roku nie jest w stanie się wypełnić, takie ciurki tam dopływają

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.